مقالات

کنترل‌گری

کنترل‌گری بر دو نوع هست:
۱.کنترل‌گری درونی
۲.کنترل‌گری بیرونی

یک فرد کنترل‌گر بیرونی می‌گوید من شانس ندارم، ولی فردی با کنترل‌گری درونی می‌گوید باید برای رسیدن به هدفم برنامه‌ریزی کنم.

 

پنهانی چک کردن موبایل همسر

یکی از مواردی که در اتاق مشاوره به کرات می‌شنوم این هست که گوشی همسرم رو چک کردم و دیدم....
و یا گوشی همسرم رو هر شب چک می‌کنم ولی تا حالا چیزی ندیدم...

در زندگی مشترک دو تا مفهوم مهم هست:
۱. Privacy
۲.secrecy

ازدواج بدون رابطه جنسی

ازدواج بدون رابطه جنسی

قسمت اول:

ازدواج به وصال نرسیده یکی از انواع ازدواجی است که رابطه جنسی ندارد.

در این نوع از ازدواج،  زوجین در ابتدای ازدواجشان تلاش برای رابطه جنسی انجام می‌دهند ولی به دلایل مختلف این رابطه انجام نمی‌شود. زوجین رفته رفته دلسرد و دلسردتر می‌شوند، طوریکه در بعضی از این زوجین، اولین رابطه جنسی سالها طول میکشد.

شاید از خودتان سوال کنید که چه چیزی این زوجین را کنار هم نگه می‌دارد؟

ترک شدن از یک رابطه عاطفی

ترک شدن از رابطه به این دلیل بسیار دردناک است که خنجر طردشدگی تا اعماق وجود آدمی را می شکافد و زخم می کند. شما نه تنها عزیزتان را از دست می دهید، بلکه اساساً ایمان تان به خودتان را نیز از دست می دهید. شما به اینکه فردی دوست داشتنی و قابل پذیرش هستید شک می کنید. این احساسات می تواند در اعماق وجودتان حک شود و زخمی نامرئی را به وجود آورد که باعث شود به خودتان حمله کنید و مانند یک خونریزی داخلی، آهسته و به آرامی احساس ارزشمندی را در شما تخلیه کند.

 

صمیمیت جنسی

تعریف :
صمیمیت در ازدواج بسیار باارزش است زیرا تعهد زوجین به ثبات رابطه را محکم می‌کند و به‌طور مثبتی با سازگاری و رضایت زناشویی همراه است. صمیمیت شامل رفتاری است که در آن افراد تلاش می‌کنند به یکدیگر نزدیک شوند و شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان را در احساسات، افکار و رفتارشان کشف کنند. 
صمیمیت جنسی، احساسی است که نزدیکی، تعلق و تماس را ایجاد کند؛

 

 

هدف

انتخاب هدف یکی از مهمترین موضوعات زندگی ما است، برای اینکه به زندگی ایده‌آل خود دست یابیم لازم است از منطقه روزمرگی عبور کرده و به منطقه پیشرفت وارد شویم و این کار با انتخاب هدف مناسب و تلاش برای رسیدن به آن امکان‌پذیر است. اما چطور می‌توان اهداف مناسب را انتخاب و برای آن برنامه‌ریزی کرد و به آن دست یافت؟ 

هورمون عشق چیست؟

هر وقت به کسی که دوست دارید نزدیک می شوید یا به او فکر می کنید هورمون اکسی توسین در بدنتان ترشح می شود، به همین دلیل این هورمون را، هورمون عشق می نامند.این هورمون روی میل جنسی تاثیر می گذارد.

هورمون اکسی توسین میزان اطمینان و آرامش فرد را افزایش می دهد، با استرس مقابله کرد و فشار خون را کاهش می دهد...

چرا بعضی از دوستی ها صمیمانه تر از بیشتر ازدواج هاست؟

ویلیام گلاسر معتقد است پاسخ در تمایل به «کنترل» کردن ماست.

ما در روابط دوستانه نیازی به کنترل و تغییر دیگری نمی بینیم. او را می پذیریم و سعی می کنیم با عیب و حسن او کنار بیاییم و از بودن در کنارش لذت ببریم.

ولی در زندگی مشترک اغلب زوج ها به شدت تمایل به کنترل و تغییر دیگری دارند تا با خواسته ها و ایده آل هایشان نزدیک تر شود.
غافل از این که....

را‌ه‌هایی برای ازدواج بدون شکست

برگرفته از کتاب ازدواج بدون شکست

نوشته ویلیام گلاسر

مترجم دکتر علی صاحبی

دون‌ژوان کیست؟

دون‌ژوان فردی است که قادر به برقراری ارتباط عاطفی عمیق و عشق ورزیدن به شریک جنسی خود نیست.

یکی از مهمترین اختلالات شخصیت که منجر به دون‌ژوانیسم و هرزه‌گری جنسی در مردان میشود اختلال شخصیت خودشیفته (narcissistic) است.

چنین مردی نه قادر است دوست بدارد و نه دوست داشته شدن را باور می‌کند و ...

 

تاثیرات منفی سکوت بیش از حد

بسیاری از افراد ترجیح میدهند مشکلات خود را پنهان کنند و به اصطلاح غم های خود را در خود بریزند و به کسی نگویند. رازداری یش از حد نیز خوب نیست. گاهی اوقات لازم است که فرد گریه کند ، مشکلات خود را بگوید و با دیگران صحبت کند. راز داری بیش از حد باعث بروز افسردگی می شود.

یا تا به حال حس كرده اید كه انگار یك چیزی را گم كرده اید؟ و به آنچه كه می خواستید نرسیده اید؟ بسیاری از ما این حال را تجربه می كنیم و ...

اعتماد به نفس جنسی چیست؟

احساس آرامش و راضی‌بودن از بدن و رابطه زناشویی کار آسانی نیست اما در هر سنی امکا‌ن‌پذیر است. کافی است احساس آزادی درونی داشته باشید و نگاه مثبتی به خود بیندازید. داشتن اعتماد به نفس جنسی، یعنی جرأت دادن به خود برای ملاقات با همسر و وارد شدن به یک رابطه زناشویی بدون هیچ ترسی.

آیا بین باورهای جنسی و عملکرد جنسی رابطه‌ای می‌باشد؟

در دنیای اطلاعات و جهان ارتباطات امروز، که پیشرفت تکنولوژی، هر لحطه، انسانهای جوامع و فرهنگهای مختلف را به یکدیگر نزدیک و نزدیکتر م‌یکند، خواسته‌های بشر، بیشتر و جدیدتر شده و رفاه، آزادی، آرامش ، لذت و تنوع اهمیت بیشتری پیدا نموده‌اند. 

از این رو رابطه جنسی جایگاهی مهمتر یافته و نه تنها در رده نیازهای فیزیولوژیک انسانها همانند تشنگی، گرسنگی و نیاز به هوا و خواب، بلکه در حیطه نیازهای معنوی و عرفانی ...

خطای شناختی دهگانه

امروزه بسياري از افراد در سير تفكر خود به دليل عدم آشنايي با اصول تفكر منطقي و صحيح ، ناخواسته دچار خطاي شناختي مي‌شوند. عدم اطلاع از خطاهاي شناختي ورطه‌اي بسيار خطرناك و سهمگين مي‌باشد. شايد بسياري از گرفتاري‌هاي مردم ما به دليل آلوده بودن افكار ما به اين نوع خطاها باشد. به نظر مي‌رسد افسردگي، بي‌قراري، رقابت‌هاي ناصحيح، خشونت، پرخاشگري و بسياري از رفتارهاي غيرعادي ما بي‌ارتباط با خطاهاي شناختي نباشند. آرون بک روانشناس معروف و همكاران وي (1979) اين خطاها را شناسايي و در قالب ده خطاي شناختي معرفي نموده است.

هفت موردی که نشان میدهد ازدواج ناپایداری دارید:

وقتی ازدواج میکنید ناپایداری در آن بسیار دشوار است .نه خوشحال هستید و نه ناراحت .آشفتگی عاطفی به شما سختی میدهد. لیست زیر برخی ازمواردی است که نشان میدهد ازدواج ناپایداری دارید:
بی ا عتمادی،استدلال ثابت، بدون برنامه ریزی های آینده، نداشتن صمیمت جنسی، پنهان کاری، انتظارات بیش از حد، سرزنش ...

 

آیا تمایل جنسی زنان از مردان کمتر است؟

برای پاسخ بیشتر سوالها ، ما انسان را از سه بعد بیولوژیک، سایکولوژیک و سوشال بررسی میکنیم.
 
بعد بیولوژیک یعنی هر چه که مربوط به بدن هست. 
بعد سایکولوژیک یعنی هر آنچه که مربوط به روان هست مثلا اعتماد به نفس، دانش جنسی، اضطراب، افسردگی و ...
بعد سوشال یعنی هر آنچه که مربوط به رابطه هست مثلا عشق یا خشم بین زوجین

 

احتلام یا خروج ناخواسته منی شبانه

احتلام شبانه چیست؟

احتلام شبانه از چه زمانی شروع میشود؟

احتلام شبانه تا چه زمانی وجود خواهد داشت؟

احتلام شبانه در چه کسانی اتفاق می افتد؟

تمرین کیگل

کیگل به مجموعه تمرینات ساده ای اطلاق می گردد که برای اولین بار در سال 1948 توسط دکتر آرنولد کگل (Kegel) ابداع شده و به منظور تقویت ماهیچه های ناحیه لگنی انجام می شود. انجام این تمرینات در تقویت ارگانهای جنسی مجاری ادراری، مثانه و مقعد موثر هستند.

تقویت این ماهیچه به ارگاسم واژینال زنان کمک میکند.

رابطه جنسی و پیش قدم شدن زن

پیش قدم شدن زن برای درخواست رابطه جنسی، ایرادی دارد؟ چرا بعضی از خانم ها فکر می کنند که اگر به همسر خود بگویند که به نوازش و رابطه با او نیاز دارند، باعث خجالت است؟ اتفاقا کاملا برعکس، آقایان هیچ وقت با دیدن این درخواست فکر بدی در مورد خانمشان نمیکنند و حتی احساس برانگیختگی و تحریک شدگی به آنها دست می دهد.
 

از طلاق چگونه پیشگیری کنیم؟

آمار رسمی اعلام می کند که توی تهران و شهرهای بزرگ از هر ۳ ازدواج یکی به طلاق ختم می شود. البته نداشتن تفاهم هنوز هم یک از دلایل جدایی است.
این آمار بالای طلاق اولین سوالی را که به ذهن آدم می آورد این است که دلیل جدایی این زوج های یک زمانی عاشق چه بوده؟ چه طور می شود دو نفر آدمی که تا دیروز قربان صدقه هم می رفتند، امروز آنقدر از هم دور شده اند که تنها راه را در جدایی می بینند. این روزها زوج های جوان فرار را بر قرار و تلاش برای ساختن زندگی ترجیح می دهند. اما مهمترین دلیل این جدایی ها چیست؟

یائسگی و دوره پیش از یائسگی

دوره پیش یائسگی و یائسگی تاثیری در میزان میل جنسی زن ندارد و فقط امکان دارد بعلت کمبود استروژن خیس شدگی ناحیه واژن دیرتر و یا کمتر ایجاد شود که برای حل کردن این موضوع سه راه وجود دارد:

1-افزایش مدت زمان معاشقه
2-افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی و ....
 
 
 

بررسی علت خیانت از دیدگاه آنیما و آنیموس

در روانشناسی تحلیل یونگ، روان انسان را تک جنسیتی نمیدانند.
همه ما، هم ویژگیهای زنانه (آنیما) داریم و هم ویژگیهای مردانه (آنیموس).
ویژگیهایی همچون تعقل، منطق و دوراندیشی، آنیموسی و ویژگیهایی همچون تعهد به روابط با دیگران، توجه به خود و .... ویژگیهای آنیمایی هستند.
مردان با پرورش روحیه آنیمایی در خود می توانند علاوه بر اینکه از زندگی لذت بیشتری می برند و زندگی شان روح پیدا میکند، ارتباط بهتری نیز با زنان زندگی شان (مادر، همسر، دختر و ...) بر قرار کنند.
 
 

 

اضطراب و واژینیسموس

رفتار جنسي پاسخي است به يك انگيزه زيستي، كه براي بقاي نسل ضروري است . از سوي ديگر، تعاملي متقابل بين مسايل جنسي و رضايت از زندگي زناشوئي وجود دارد . در گذشته به دلیل تابو بودن مسائل جنسی بسیاری از افراد مبتلا به این مشکلات هرکز برای درمان مراجعه نمیکردند. در چند سال اخیر، تغییرات چشمگیری در زمینه نگرش اجتماعی و حرفه ای در درمان این مشکلات پیش آمده است. امروزه سلامت جنسی را جزئی از سلامت عمومی میدانند.

واژینیسموس-انقباض غیرارادی عضلات واژن

انقباض غیرارادی مهبل یا واژینیسم عبارت است از انقباض عضلات اطراف مهبل (واژن) این واکنش کاملاً غیرارادی و غیرقابل کنترل بوده و مانع از ورود هر جسم خارجی حتی انگشت یا تامپون به مهبل می‌شود. هر گونه تلاش برای دخول موجب دردهای شدید می‌شود.

واژینیسم  اغلب علت روانی دارد.

عوامل دخيل در رفتارهای جنسی بشر

1-توان جنسی، يعنی آنچه که فرد می تواند انجام دهد.

2-انگيزۀ جنسی، يعنی آنچه که فرد می خواهد انجام دهد.

3-عملکرد جنسی، يعنی آنچه که فرد درواقع انجام می دهد.

 

خودابرازی جنسی

خودابرازي توانايي بيان احساسات، عقايد و افکار خود و دفاع از حقوق خود به شيوه اي منطقي است.

خودابرازي شامل سه بُعد است:

الف) توانايي بيان احساسات

ب) توانايي بيان آشکار عقايد، افکار و باورهاي خوشايند و يا ناخوشايند و اتخاذ تصميم راسخ و روشن ...

 

نقش کلیتوریس چیست

کلیتوریس یا چوچوله یا چوچول بخشی از اندام جنسی زنانه است که در پستانداران، شترمرغ‌ها و

تعداد محدودی از دیگر حیوانات وجود دارد. کلیتوریس دارای رگ‌های خونی و اعصاب فراوان است.

در انسان، بخش دکمه‌مانند و قابل رؤیت آن نزدیک اتصال لب‌های کوچک به هم، در بالای خروجی

میزراه و مهبل قرار دارد.
 

مراحل رشد جنسی

کودکان از آغاز تولد، داری نوعی کنجکاوی نسبت به مسائل محیط و از جمله نسبت به بدن خود

هستند. آگاهی و کنجکاوی شدید آنها نسبت به کارکردهای بدنشان از نوپایی آغاز میشود و تا دوران

بلوغ ادامه می یابد. بچه هایی که کارکرد لدن خودشان را بهتر میشناسند، درک بهتری از مسائل

جنسی دارند و از هویتی محکم تر برخوردارند.

لزوم آموزش مهارتهای جنسی

سارا و علی مدت سه سال است که ازدواج کرده ­اند. با اینکه در ابتدای ازدواجشان زوج خوشحال و خوشبختی به نظر میرسیدند، ولی رفته رفته خوشحالی این زوج کم رنگتر از هر روز شد. کمتر در جمع ظاهر میشدند و همیشه یک بی اعتمادی خاصی در چهره شان دیده میشد. مشکل علی و سارا این بود که بعد از سه سال هنوز موفق نشده بودند رابطه جنسی برقرار کنند و همین مسئله باعث شده بود که هم اعتماد به نفس و هم خوشحالی خود را از دست بدهند.

 

علل و راه حل اختلالات جنسی در بیماری مولتیپل اسکلروزیس

مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) یکی از بیماری های سیستم عصبی مرکزی و یک بیماری خودایمنی است که مغز و نخاع را درگیر می کند. علایم بیماری ام اس غیرقابل پیش بینی و از فردی به فرد دیگر و حتی از زمانی به زمان دیگر در یک فرد، متفاوت است ... و بسته به اینکه چه بخشی از سیستم اعصاب دچار ضایعه شده یا اندازه پلاک های ایجاد شده روی اعصاب به چه اندازه باشد، فرد مبتلا، علایم گوناگونی را نشان می دهد. یکی از علایم جسمی شایع در بیماری ام اس، اختلال سلامت جنسی است.

سرد مزاجی چیست و به چه کسی میگوییم سردمزاج؟

در واقع ما تعریف خاصی بر اساس کمیت نداریم تا بتوانیم افراد را به دو طبقه سرد مزاج و گرم مزاج تقسیم بندی کنیم، ممکن است یک زوج اگر ماهی یک بار یک سکس پنج دقیقه ای داشته باشند هر دو نفر راضی باشند. آن چیزی که باعث میشود زوجین به کلینیک مراجعه کنند عدم همگونی در رابطه جنسی میباشد. ممکن است تمایلات جنسی زن بیشتر از مرد باشد و یا برعکس. 

رابطه عملکرد جنسی با سازگاری زناشویی

وجود رابطه جنسی مطلوب به نحوی که بتواند موجب تامین رضایت طرفین شود، نقش بسیار مهمی در موفقیت و پایداری کانون خانواده دارد. با شناخت چگونگی عملکرد جنسی و مولفه های آن میتوان به رضایت جنسی و در نهایت به رضایت زناشویی که در سازگاری همسران تاثیر بسزایی دارد رسید. ازدواج معمولا اصلی ترین و مهم ترین زمینه ای است که عملکرد و اثر صمیمیت و روابط اجتماعی رشد یافته در آن تجلی پیدا میکند. هدف از ازدواج، برطرف شدن نیازهای طرفین است و اگر نیازهای زوجین برطرف نشود و ...

دانش جنسی قبل از ازدواج

کم نیستند زوجینی که پس از ازدواج متوجه میشوند در زمینه مسائل جنسی سوالات و مشکلات فراوانی دارند. نمیدانند از چه کسی باید کمک بگیرند و یا بخاطر تابوهایی که در این زمینه وجود دارد ترجیح میدهند با کسی صحبت نکنند. فعالیت جنسی و رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی زناشویی است. نقش رابطه جنسی در تداوم و سلامت زندگی زناشویی روشن و آشکار است. فعالیت جنسی در خانواده یک فرایند لذت بخش و آرام بخش است. 

وجود بچه‌ها در خانه و رابطه‌جنسی والدین

چطور با وجود بچه‌ها در خانه با همسرتان رابطه‌جنسی داشته باشید؟ زندگی جنسی شما و همسرتان وقتی بچه‌دار می‌شوید دیگر به آن سادگی قبل نخواهد بود. برای آندسته از والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند و هنوز با مشکلاتی مثل کمبود خواب دست و پنجه نرم می‌کنند، شاید بزرگترین قاتل شور و اشتیاق شما این فکر است که تصور کنید با وجود بچه‌ها در خانه دیگر نمی‌توانید به همسرتان نزدیک شوید چون ممکن است آنها شما را ببینند یا صدایتان را بشنوند که باعث وحشت آنها و خجالت شما بشود. 

براستی سکس چه فایده ای دارد ؟

افرادی که زندگی جنسی فعالی دارند از تندرستی جسمانی و روانی بالاتری بهره مند هستند . تحقیقات بسیاری انجام پذیرفته تا کم و کیف احتمال تاثیر رابطه جنسی بر طول عمر و یا به عبارتی فواید تناوب در رفتار جنسی را به بوته امتحان یا آزمایش گذارند . در این راستا آنچه توجه محققین را به خود جلب کرده است این است که اگر تا به امروز به سکس به عنوان رفتاری صرفاً لذت بخش که بقاء نسل را گارانتی گر است ، نگریسته میشده ، امروزه باید به دید " درمان " به آن نگاه شود.

استرس و رابطه جنسی

استرس و تبعات آن نقش موثری در روابط انسان‌ها، به‌خصوص زوج‌ها دارد و کم نیستند زوج‌هایی که به کوچک‌ترین استرس‌، واکنش غیرمعقولی نشان می‌دهند. با آنکه ممکن است به ظاهر روابط عاطفی این قبیل زوج‌ها کاملا خوب و عادی به نظر برسد، اما ادامه چنین رفتاری به مرور زمان روابط عاطفی آنها را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. استرس یکی از دیوانه کننده ترین و متاسفانه متداول ترین ویژگیهای زندگی مدرن است، شما همسرتان را دوست دارید، ولی ...

ازدواج فامیلی

ازدواج ﻓﺎﻣﻴﻠﻲ ﻳﻜﻲ از اﺷﻜﺎل ﻋﻤﺪه ازدواج در دﻧﻴﺎ وﺑ ﻪ وﻳﮋه در ﻛﺸﻮر ﻣﺎ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ.ﻣﻨﻈـﻮر از ازدواج ﻓﺎﻣﻴﻠﻲ، ﭘﻴﻮﻧﺪ زﻧﺎﺷﻮﻳﻲ ﺑﻴﻦ زن و ﻣﺮدي اﺳﺖ ﻛﻪ ﺣﺪاﻗﻞ ﻳﻚ ﺟﺪ ﻣﺸﺘﺮك دارﻧﺪ.خیلی از پدر و مادرها در مورد ازدواج کردن و به قول خودشان عاقبت به خیری تمایل دارند کسی را برای دختر یا پسرشان انتخاب کنند که بهترین باشد و چه کسی بهتر از بچه های خواهر و برادرشان که هم دیده و شناخته شده هستند و هم حیف است چنین کسی با این شرایط اخلاقی خوب و امکانات تحصیلی و شغلی مناسب را از دست بدهند؟! 

ازدواج به وصال نرسیده

يکي از اختلالاتي که در کشور ما شيوع قابل توجهي دارد اختلال ازدواج‌ کام‌نايافته يا به ‌وصال‌ نرسيده است. در اين اختلال زن و مرد پس از اينکه ازدواج مي‌کنند، نمي‌توانند رابطه جنسي کاملي داشته باشند و گاه تا سالها اين مشکل باقي مي‌ماند و درمان نمي‌شود. در ايران حتي مواردي از ازدواج ‌به ‌وصال ‌نرسيده را مشاهده کرده‌ايم که زن و شوهر حتي بعد از 15 يا 18 سال زندگي مشترک هنوز موفق به برقراري رابطه جنسي کامل نشده‌اند. ازدواج‌به‌وصال‌نرسيده به ازدواجي اطلاق ميشود که زن و شوهر هيچگاه نزديکي نداشته باشند. 

تربیت جنسی کودکان

مادران وپدران درمانده و مضطرب را بسیار دیده‌ایم، زمانی که با سوالات کودکانشان روبه‌رو می‌شوند. سوالاتی که در ابتدا برخاسته از ذهن کنجکاو آن‌هاست و نه نیازهای جنسی‌شان. پرسشهایی که اغلب یا بی‌جواب می‌مانند و پرسش شونده پی نخود سیاه فرستاده می‌شود، یا پاسخ های نه چندان واقعی و درخور توجه‌ای دریافت میکنند و در شرایط فاجعه‌آمیزتر با برخورد خشونت آمیز و «این غلط‌ها به تو نیامده» و «این حرفها را از چه کسی یاد گرفته‌ای» روبه‌رو می‌شود. 

سکستراپی چیست؟

سکستراپی یک روش درمانی برای مشکلات و اختلالات جنسی که علل پزشکی و بدنی ندارند،بلکه علل سایکولوژیک دارند،میباشد. اختلالات جنسی عبارتند از ازدواج به وصال نرسیده، انزال زودرس، اختلال در نعوظ، میل جنسی کم، عدم تحریک شدگی، عدم ارگاسم، فتیش جنسی ناخواسته، اعتیاد جنسی، رابطه جنسی دردناک، و یا عدم اعتماد به نفس جنسی، کمک به افرادی که مورد تجاوز جنسی گرفته اند، مشکلات معمولا با استرس، خستگی، و دیگر عوامل محیطی و نوع ارتباط با شریک جنسی ایجاد می شود. 

˄